Oblast hlavy

Časté potíže v oblasti hlavy

migrényCNS, paměťpotíže očípotíže s vlasypotíže s pletí
Oblast hrudi

Časté potíže v oblasti hrudi

plicní infekcealergie, astma, bronchitidazadýchávánícysty v prsou
Oblast břicha

Časté potíže v oblasti břicha

žaludekslinivkajátrapotíže s vyprazdňovánímgynekologické potíže

Studie vlivu antiaterogenní (nízkocholesterolové) diety a celitinu na snižování hladiny cholesterolu


Cholesterol patří mezi látky tukové povahy,tzv. lipidy. Vyskytuje se v lidských a živočišných tkáních a krvi. Je v potravinách živočišného původu – např. v mase, zejména vnitřnostech (i drůbežích), dále vejcích,mléce a mléčných výrobcích. Nenachází se však v potravinách rostlinného původu. Cholesterol je potřebný pro mnohé životně důležité funkce; pro tento účel se v dostatečném množství tvoří v játrech. Nadměrný příjem cholesterolu a některých dalších tukových látek v potravě (tzv. nasycených tuků), hlavně v podobě živočišných tuků, však významně poškozuje zdraví. Vysoký anebo zvýšený obsah tukových látek (cholesterolu) v krvi se nazývá hyperlipidémie anebo hypercholesterolémie (můžeme se setkat i s názvy dyslipidémie, hyperlipoproteinémie apod.).Hlavním rizikem hyperlipidémie je vznik a rozvoj aterosklerózy (tzv. kornatění tepen). Při ateroskleróze se na stěnách tepen (arterií) ukládají tukové usazeniny kašovité konzistence a vzniká tzv. aterom nebo aterosklerotický plát. Stěna tepny ztrácí pružnost a její průsvit se zužuje. Průtok krve tepnou se tak snižuje až přerušuje. Na ateromových plátech se zevnitř cévy usazují krevní sraženiny (tzv.tromby), které mohou úplně uzavřít průsvit dané tepny a způsobit odumření nedokrveného srdečního svalu, resp. jeho části – infarkt myokardu, anebo odumření nedokrvené mozkové tkáně - mozková mrtvice.Normální hladina celkového cholesterolu v krvi je do 5,00 mmol/l, (ideální, tedy nejméně riziková je do 4,5 mmol/l ).Cholesterol a další tukové látky se krví přenášejí do tkání v podobě částic složených z tuků (lipidů) a bílkovin (proteinů), které nazýváme lipoproteiny. Je jich více druhů, přičemž dva jsou nejdůležitější – lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL – “low density lipoprotein”) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL – “high density lipoprotein”). LDL cholesterol se považuje za “zlý” a jeho zvýšené koncentrace v krvi vedou ke vzniku a rozvoji aterosklerózy. Naopak HDL cholesterol se považuje za“hodný”, protože odstraňuje nadbytek cholesterolu z tkání a chrání před vznikem aterosklerózy. Přerušení průtoku krve tepnou tzv. ateromem. Existuje ještě třetí typ tukové látky – tzv. triacylglyceroly (též triglyceridy). Tyto látky jsou obsažené v tukové tkáni jako zásoba energie. Přenášejí se krví v lipoproteinech. Riziko onemocnění srdce a cév se zvyšuje o to více, čím vyšší je koncentrace LDL cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Škodlivé jsou i další tzv. rizikové faktory – především kouření, obezita, nedostatek pohybu, nadměrná psychická zátěž (stres), vysoký krevní tlak, cukrovka.

Cíl studie

1. Zjistit vliv nízkocholesterolové diety na snížení hladiny cholesterolu v krvi v průběhu 6 měsíců.

2. Zjistit vliv CELITINU na snížení hladiny cholesterolu v krvi v průběhu dalších 6 měsíců diety a současného užívání Celitinu. Průběh studie a metody.: V období od března 2005 do listopadu 2006 bylo postupně do studie zařazeno celkem 59 osob se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi – tj. nad 5,00 mmol/l. Z tohoto počtu studii úspěšně dokončilo 36 osob (20 žen a 16 mužů). Zbylých 23 osob bylo ze studie vyřazeno, protože buď nedodrželi dietu nebo předčasně ukončili užívání Celitinu. Při zařazení do studie byl každý poučeno nízkocholesterolové dietě a každému byla stanovena hladina cholesterolu v krvi přístrojem Accutrend GC z kapky kapilární krve. Po 6 měsících diety byla každému znovu stanovena hladina cholesterolu v krvi a k dietě byl přidán přípravek Celitin v dávce1 kapsle denně. Po dalších 6 měsících diety a užívání Celitinu byla hladina cholesterolu v krvi každému stanovena znovu.

Výsledky

Průměrná hodnota vstupní cholesterolémie (tj. hodnoty cholesterolu při zařazení do studie) byla 6,01 mmol/l (rozpětí se pohybovalo od 5,11 do 7,88 mmol/l). Po 6 měsících antiaterogenní neboli nízkocholesterolové diety byla zaznamenána průměrná hodnota cholesterolémie 5,10 mmol/l (rozpětí hodnot4,28–6,82), což představuje signifikantní pokles cholesterolémie: - 0,91 mmol/l, tj.o 15,2 %. Je to statisticky významný pokles cholesterolémie (p je menší než 0,01). Po dalších 6 měsících diety a současného užívání Celitinu (tj. celkově po 12 měsících) byla průměrná hodnota cholesterolémie 4,55 mmol/l (rozpětí 3,89–6,24), což též představuje statisticky signifikantní průměrný pokles hladiny cholesterolu: - 0,55mmol/l (p je menší než 0,01), vyjádřeno percentuálně: pokles o dalších 10,8 %. Celkově tedy (po 12 měsících antiaterogenní diety a současně po 6 měsících užívání Celitinu poklesla průměrná hladina cholesterolu o 1,46 mmol/l, což představuje 26,0% snížení cholesterolémie (což je statisticky velmi významný pokles: p menší než 0,001).

Závěr

I když nejde o velký soubor, výsledky studie jednoznačně prokázaly příznivý vliv nízkocholesterolové diety a užívání Celitinu na snížení hypercholesterolémie – jednoho z hlavních rizikových faktorů aterosklerózy.

MUDr. Július ŠÍPOŠ, kardiolog Centra Zdravé srdce, Stará Ľubovňa


<< zpět

Nákupní košík
Akční slevy

AKCE 

LEDNOVÁ AKCE

NOVINKA - SPIRON AIR

POSÍLENÍ IMUNITY

 

Součástí členství v klubu Energy je bezplatná KONZULTACE Vašich zdravotních obtíží a PORADENSTVÍ prostřednictvím e-mailu nebo telefonu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

více

Jsem jin nebo jang konstituce?

Jsem jin nebo jang konstituce?

Otestujte se - jaký jste konstituční typ!

více
Rada pro toto období

Rada pro zimní období

Rada pro zimní období

V zimním období, kdy nás provází chlad a vlhko, začíná pro naše tělo zátěž na ledviny a močový měchýř. Právě tyto orgány, patřící podle TČM k prvku voda, logicky nemají rády zimu a vlhko. V ohrožení však jsou i systémy s nimi související. Zajímavá je vazba na celý opěrný aparát, trpí naše páteř, klouby, které mohou natékat a pobolívat.

více
Facebook Copyright © 2002 - 2012 McRAI s.r.o.
Real application for internet