Oblast hlavy

Časté potíže v oblasti hlavy

migrényCNS, paměťpotíže očípotíže s vlasypotíže s pletí
Oblast hrudi

Časté potíže v oblasti hrudi

plicní infekcealergie, astma, bronchitidazadýchávánícysty v prsou
Oblast břicha

Časté potíže v oblasti břicha

žaludekslinivkajátrapotíže s vyprazdňovánímgynekologické potíže

Klimakterium a psychické problémy


V ženském organismu se nacházejí dva druhy pohlavních hormonů: gestageny, které působí převážně lokálně na děložní sliznici, a estrogeny, které mají účinky celkové. A právě úbytek estrogenů je příčinou vzniku tzv. klimakterických potíží. Klimakterium začíná mezi 45.–50. rokem věku ženy a trvá asi 5–6 let. Potom nastupuje období zvané menopauza, kde již dominují organické změny vyplývající ze stárnutí organismu.

Příznaky klimakteria

Klimakterický syndrom není nemoc v pravém slova smyslu, ale jedná se o soubor příznaků způsobených nedostatkem estrogenu a kolísáním jeho hladiny v organismu ženy. Jeho hlavními projevy jsou návaly a nadměrné pocení, hlavně v noci. Mezi závažnější následky nedostatku estrogenů patří osteoporóza (řídnutí kostí) vedoucí ke zlomeninám kostí i při malém traumatu a zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob – estrogeny mají tu vlastnost, že chrání srdce a cévy, a tím pádem jejich snižující se hladina zvyšuje riziko infarktu na stejnou úroveň jako u mužů. Nezanedbatelný je také vliv estrogenů na metabolismus – v klima kteriu dochází k přibývání na váze při stejných stravovacích zvyklostech a v důsledku těchto metabolických změn se často vyskytuje hypertenze, diabetes mellitus a kloubní potíže vyplývající z nadměrné hmotnosti ženy.

Psychické obtíže

Dalším důležitým účinkem estrogenů je ovlivňování látkové výměny v mozku. Jejich nedostatek se projevuje celou škálou příznaků – snižování hladiny serotoninu způsobuje deprese, nedostatek endorfinů pocity úzkosti, kolísání nálad, popudlivost, plačtivost, uzavírání se do sebe. Trpí i spánek – od obtížného usínání, přes opakované probouzení se; snižuje se rovněž kvalita spánku, zkracují se fáze “hlubokého” spánku. Výsledkem je chronický spánkový deficit, projevující se zvýšenou únavou, zhoršováním psychické výkonnosti, poruchami paměti, sníženou schopností učit se novým věcem, zpomalenými reakcemi. To vše má za následek ztrátu sebedůvěry a prohlubování depresivních stavů.

Jak lze klimakterický syndrom ovlivnit?

Je třeba si uvědomit, že organismus ženy již nové estrogeny nevytvoří a musíme je dodat zvenčí. Nemá smysl léčit jednotlivé příznaky – brát prášky na spaní, na uklidnění, vápník v tabletách či zvýšit konzumaci kávy k odstranění únavy. Jednou z možností je tzv. HST neboli hormonální substituční léčba, přímé dodávání estrogenů v tabletách, krémech, implantátech, injekčně, či formou náplasti. Je ordinována gynekologem a odstraňuje celkem spolehlivě příznaky klimakteria. Velkým problémem je, že ne každá žena tento způsob léčby toleruje pro četný výskyt vedlejších nežádoucích účinků. Mezi nejčastější patří bolesti žil dolních končetin, u predisponovaných žen s nediagnostikovaným trombofilním stavem (vrozená porucha krevní srážlivosti) může vyvolat závažnou trombózu hlubokého žilního systému. Rovněž kouření zvyšuje riziko trombózy, a proto by žena, která podstupuje HST, měla být vždy nekuřačka! Mezi další nežádoucí účinky patří bolesti prsou, gynekologické výtoky, nadměrné menstruační či nepravidelné krvácení a další zvyšování hmotnosti v důsledku zadržování vody v organismu, což může dále způsobit i otoky dolních končetin a ovlivnění hypertenze.

Je tedy zřejmé, že velká část klimakterických žen není schopna hormonální substituční léčbu bez problémů snášet. Metodou volby je u této skupiny léčba tzv. fytoestrogeny – přírodními látkami s hormonálními účinky. Na našem trhu je celá škála preparátů obsahujících jejich zdroj (např. sóju, červený jetel a další), jejich účinky však ne vždy mají kýžený efekt.

Energy produkty

Z přípravků Energy patří k osvědčeným Gynex, Gynex a zase Gynex. Mám s ním více než 10leté zkušenosti, pravidelně ho užívá velké množství mých pacientek a spočítal bych na prstech jedné ruky, u kolika žen neměl Gynex žádoucí efekt. Většina pacientek udává zlepšení už po několika týdnech léčby a život bez Gynexu si neumí ani představit. Zpočátku ordinuji vyšší dávky: 2–3x denně 5–9 kapek, po ústupu klimakterických potíží volím preventivní dávku: 5 kapek 1x denně dlouhodobě. Vždy, když žena kolem 50 let udává poprvé potíže patřící k příznakům klimakterického syndromu, doporučuji Gynex jako první volbu (samozřejmě za současného komplexního vyšetření k vyloučení jiné příčiny).

Z dalších produktů je vhodný Fytomineral k prevenci osteoporózy a k vyrovnání dysbalance minerálních látek v důsledku nedostatku estrogenů v organismu. Jako doplňkový přípravek volím Stimaral pro krátkodobé odstranění psychických potíží do doby, než Gynex vyrovná hladinu hormonů. Výborné zkušenosti mám s Peralginem, jehož hlavní indikací jsou alergické nemoci. Perila křovitá coby dominantní složka přípravku svým účinkem reguluje otevírání kožních pórů, působí proti nadměrnému pocení, zmírňuje napětí, bolest hlavy a celkově zklidňuje nervový systém. Tyto vlastnosti ji přímo předurčují pro eliminaci příznaků způsobených klimakteriem.

Co říci závěrem?

Každý člověk je individualita, a tedy každá žena prožívá období klimakteria jinak. Některá změnu na sobě téměř nepozná, u jiné může změnit kvalitu života od základu. Doporučoval bych každé ženě po 45. roce věku užívat Gynex v malé dávce z preventivních důvodů. Vyskytnou-li se přechodové symptomy, zvýšit dávku a přidat Fytomineral a Peralgin, eventuálně i Stimaral.

Není třeba se klimakterického období obávat, jedná se o fyziologické období v průběhu života ženy, trvající několik let, bohužel přinášející i nepříjemné zdravotní potíže, které se dají s pomocí přírodních přípravků zvládnout. Držte se zásady, že klimakteriem život nekončí, a využívejte předností zralého věku.

MUDr. Vojtěch TOGNER


<< zpět

Nákupní košík
Akční slevy

AKCE 

LEDNOVÁ AKCE

NOVINKA - SPIRON AIR

POSÍLENÍ IMUNITY

 

Součástí členství v klubu Energy je bezplatná KONZULTACE Vašich zdravotních obtíží a PORADENSTVÍ prostřednictvím e-mailu nebo telefonu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

více

Jsem jin nebo jang konstituce?

Jsem jin nebo jang konstituce?

Otestujte se - jaký jste konstituční typ!

více
Rada pro toto období

Rada pro zimní období

Rada pro zimní období

V zimním období, kdy nás provází chlad a vlhko, začíná pro naše tělo zátěž na ledviny a močový měchýř. Právě tyto orgány, patřící podle TČM k prvku voda, logicky nemají rády zimu a vlhko. V ohrožení však jsou i systémy s nimi související. Zajímavá je vazba na celý opěrný aparát, trpí naše páteř, klouby, které mohou natékat a pobolívat.

více
Facebook Copyright © 2002 - 2012 McRAI s.r.o.
Real application for internet