Oblast hlavy

Časté potíže v oblasti hlavy

migrényCNS, paměťpotíže očípotíže s vlasypotíže s pletí
Oblast hrudi

Časté potíže v oblasti hrudi

plicní infekcealergie, astma, bronchitidazadýchávánícysty v prsou
Oblast břicha

Časté potíže v oblasti břicha

žaludekslinivkajátrapotíže s vyprazdňovánímgynekologické potíže

Cholesterol a riziko aterosklerózy


Jedním z hlavních rizikových faktorů rozvoje aterosklerózy a jejích komplikací je zvýšená hladina cholesterolu a poruchy metabolismu tuků (lipidů). Poruchy tukového metabolismu odborně nazýváme termínem hyperlipoproteinemie (nebo také hyperlipidemie, dyslipidemie), odvozeným od slova hyper = velmi, resp. zvýšené, a slova lipoproteiny = komplexy tuků (lipidů) a bílkovin (proteinů).

Poruchy metabolismu tuků se u nás vyskytují ve velkém procentu – postihují více než polovinu naší dospělé populace. Mnoho let mohou probíhat bez příznaků, avšak jejich nebezpečí spočívá v tom, že stojí za rozvojem aterosklerózy a jejích komplikací, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda (mrtvice) nebo ucpávání tepen dolních končetin.

Co je ateroskleróza

Ateroskleróza je dlouhodobý proces postihující tepny, který zpravidla začíná již v dětském věku. Znamená zužování cévního průsvitu tepen v důsledku ukládání tuků a některých dalších látek z krve v cévní stěně. Na samém začátku procesu aterosklerózy je poškození vnitřní výstelky cévní stěny (tzv. endotelu) např. zvýšenou hladinou tuků, vysokým tlakem krve, účinkem kouření apod. V cévní stěně se zmnožují svalové buňky, hromadí se některé další buňky jako leukocyty, makrofágy, vznikají pěnové buňky… Tím se vytvářejí vyvýšeniny, tzv. aterosklerotické pláty, které zužují průsvit cév, a tím brání normálnímu průtoku krve. Velkým nebezpečím je zde skutečnost, že hrozí ruptura plátu (tedy prasknutí) s následnou trombózou
– tedy ucpáním cévy krevní sraženinou, což je příčina vzniku infarktu, resp. mrtvice.

Krevní tuky

Krev člověka obsahuje vícero krevních tuků – zejména cholesterol, triacylglyceroly (zvané též triglyceridy), fosfolipidy a volné mastné kyseliny. Hlavní úlohu v rozvoji aterosklerózy a jejích komplikací hraje však především cholesterol a triglyceridy.

Cholesterol Na jedné straně je cholesterol nezbytný pro život (je nutnou součástí stavby každé buňky, mnohých hormonů, žlučových kyselin…), ale na druhé straně, jakmile je jej nadbytek, může způsobit smrt. Normální koncentrace cholesterolu v krvi proto žádné nebezpečí nepředstavuje a její hodnota je do 5,0 mmol/l. Známe také pojem ideální hodnota cholesterolu: ta je do 4,5 mmol/l a je nejméně riziková. Zároveň je nutné ji dosáhnout u rizikových pacientů – např. u diabetiků a také u kardiaků po překonaném infarktu myokardu, kteří jsou ohroženi více než ostatní zdravá populace.

Všichni víme, že není cholesterol jako cholesterol, ale že existuje i tzv. “dobrý” – HDL a “zlý” – LDL cholesterol. Velmi zjednodušeně se dá říci, že tuky se v krvi vážou na bílkoviny a vytvářejí tzv. lipoproteinové částice. Tyto jsou buď nízké hustoty – tzv. LDL (z angličtiny low density lipoproteins) nebo vysoké hustoty – tzv. HDL (high density lipoproteins). Praktický význam spočívá v tom, že cholesterol obsažený v LDL je příčinou rozvoje aterosklerózy, usazuje se v cévách a postupně zužuje jejich průsvit. HDL cholesterol je zase přenášen do jater, a tam je odbouráván, čímž působí proti ateroskleróze.

Při léčbě poruch tukového metabolismu se proto snažíme snížit jednak celkovou hladinu cholesterolu, zejména však LDL cholesterolu, a nakolik se dá, zvýšit HDL cholesterol.

Triglyceridy Triglyceridy jsou druhou významnou složkou tuků v krvi a představují v organismu především zdroj a zásobu energie. Souvisejí více se sacharidy (cukry) a bývají zpravidla zvýšené i u diabetiků. Jejich normální hladina v krvi je do 1,7 mmol/l.

Svoji úlohu hraje genetika

Poruchy metabolismu tuků jsou často podmíněny geneticky, tedy vrozenými faktory. Toto je třeba si uvědomit zejména v souvislosti s výskytem komplikací aterosklerózy v rodině a při současném výskytu zvýšené hladiny cholesterolu vyšetřit všechny rodinné příslušníky. Za mnohé však může i špatná životospráva. Ke zvyšování hladiny cholesterolu a tuků v krvi přispíváme často sami zejména tím, že jíme hodně kalorické stravy, hlavně živočišných tuků, cukrů, a naopak mále konzumujeme vlákninu, zeleninu, ovoce a málo se pohybujeme. Ve velké míře škodí také kouření.

Co dělat s vyšší hladinou cholesterolu

Je velmi důležité znát svoji hladinu cholesterolu (podobně jako krevní tlak a hladinu cukru a nechat si ji aspoň jednou za rok zkontrolovat). Lépe potom spolupracujeme se svým lékařem při léčbě, životosprávě, dietě atd., stejně tak při odstraňování ostatních rizikových faktorů, jako např. obezity, kouření… Toto je zároveň principem celostní medicíny – neléčíme totiž jen jeden příznak, např. zvýšenou hladinu cholesterolu, ale “celého člověka”, tedy ve všech souvislostech.

Součástí léčby poruch metabolismu lipidů je tedy změna diety a životosprávy. Základem léčby je tzv. nízkocholesterolová nebo antiaterogenní dieta. Pokud je současně přítomna nadváha, je potřebné omezit i příjem kalorií. Tuky v potravě by měly hradit maximálně třetinu denní kalorické spotřeby. Preferujeme rostlinné tuky a minimalizujeme příjem tuků živočišných. Nekonzumujeme vnitřnosti, mozeček, uzeniny, konzervovaná masa, tučné sýry, smetanu, plnotučné mléko, minimalizujeme i příjem vaječných žloutků, kravského másla, smažených a fritovaných pokrmů, tzv. čipsů… Naopak jíme více ryb, krůtího a kuřecího masa (s výjimkou vnitřností a kůže), netučné sýry, jogurty, upřednostňujeme olivový olej, případně slunečnicový. Jíme hodně zeleniny, ovoce, vlákniny… Malé množství alkoholu a kávy se nevylučuje. Důležité a zároveň normální je nekouřit!

Co se týká farmakoterapie – tedy chemických léků, které se podávají při léčbě poruch metabolismu lipidů, jsou to hlavně dvě skupiny léků – tzv. statiny a fibráty. Nebudu je podrobněji rozebírat, protože to není předmětem tohoto článku a je na rozhodnutí lékaře a na celkovém zdravotním stavu nemocného (včetně doprovodných onemocnění, stavu jater – hepatálních testů…), ke kterému léku se lékař přikloní.

Početné klinické studie realizované ve světě na tisících nemocných prokázaly, že u osob léčených dietou, případně dietou a léky došlo na rozdíl od pacientů neléčených ke snížení hladiny cholesterolu a k významnému poklesu výskytu ischemické choroby srdeční, počtu infarktů myokardu a ostatních komplikací aterosklerózy.

Energy produkty

Z přírodních prostředků Energy se v praxi velmi dobře osvědčil bylinný koncentrát Regalen ze základního Pentagramu® a při současných srdečně-cévních problémech (případně v druhém sledu po Regalenu) koncentrát Korolen. Dávkovací schéma je klasické jako u všech koncentrátů základního Pentagramu® (podle návodu) s tím, že první dny je dávkování nižší, tj. 2–3 kapky 2–3x denně s postupným zvýšením na obvyklých 6–7 kapek 3x denně, nezapomínáme na dostatečný pitný režim a po 3 týdnech užívání uděláme vždy týdenní přestávku. Z nadstavbových přípravků současně užíváme Vitamarin 2 kapsle 2–3x denně a Celitin 1 kapsli denně ráno. Jako doplněk je vhodný i B!omultivitamin 1 kapsle denně, případně také Barley 1–2x denně 2 odměrky v poháru vody před jídlem.

Součástí léčby a prevence je kromě zmiňované diety, životosprávy a přírodních doplňků i přiměřená fyzická aktivita, pohyb, rekreační sport. Když už nic jiného, tak aspoň 3x až 4x týdně 30 až 45 minut rychlé chůze. Vhodným sportem je plavání, cyklistika, rekreační běh, turistika, ale i tanec nebo procházka, v zimě zase běh na lyžích.

MUDr. Július ŠÍPOŠ


<< zpět

Nákupní košík
Akční slevy

AKCE 

LEDNOVÁ AKCE

NOVINKA - SPIRON AIR

POSÍLENÍ IMUNITY

 

Součástí členství v klubu Energy je bezplatná KONZULTACE Vašich zdravotních obtíží a PORADENSTVÍ prostřednictvím e-mailu nebo telefonu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

více

Jsem jin nebo jang konstituce?

Jsem jin nebo jang konstituce?

Otestujte se - jaký jste konstituční typ!

více
Rada pro toto období

Rada pro zimní období

Rada pro zimní období

V zimním období, kdy nás provází chlad a vlhko, začíná pro naše tělo zátěž na ledviny a močový měchýř. Právě tyto orgány, patřící podle TČM k prvku voda, logicky nemají rády zimu a vlhko. V ohrožení však jsou i systémy s nimi související. Zajímavá je vazba na celý opěrný aparát, trpí naše páteř, klouby, které mohou natékat a pobolívat.

více
Facebook Copyright © 2002 - 2012 McRAI s.r.o.
Real application for internet