43ZN1XfzYNd5ZsP_No76kCpdMZaaB_Mr
Oblast hlavy

Časté potíže v oblasti hlavy

migrényCNS, paměťpotíže očípotíže s vlasypotíže s pletí
Oblast hrudi

Časté potíže v oblasti hrudi

plicní infekcealergie, astma, bronchitidazadýchávánícysty v prsou
Oblast břicha

Časté potíže v oblasti břicha

žaludekslinivkajátrapotíže s vyprazdňovánímgynekologické potíže

Strava podle konstituční typologie člověka


Konstituce člověka

Strava podle konstituční typologie člověka

Podle čínské medicíny lze lidi rozdělit do skupin v závislosti na jejich chování, vzezření a charakteru onemocnění.

Volba stravy je tedy u každého typu jiná, neutralizuje dominantní charakteristiku, navodí vnitřní rovnováhu jin- jang. Nyní uvedeme základní charakteristiky jednotlivých konstitučních typů a jednoduchá stravní doporučení.Horký typ

Člověk dynamický, akční, lehce však vybuchne a je předrážděný. Typ vedoucí osobnosti, velmi pracovitý až k nezastavení. Často mívá vyšší krevní tlak, sklon k nemocím srdce, zažívacím obtížím, pálení žáhy, horkokrevný, mívá chuť na studené nápoje. Často začervenlý obličej.

Doporučujeme: jídla stojící na „studeném" pólu, osvěžující saláty, nápoje, potraviny obsahující více vody( salátová okurka, meloun).Vhodná jsou jídla hořké chuti.

Nedoporučujeme: horká a grilovaná jídla, uzeniny, příliš slaná, ostrá či kořeněná, mnoho černého čaje, kávy a tvrdého alkoholu.

Suchý typ

Vizáž suché lámavé vlasy, nehty, časté pokašlávání, pleť bez lesku, vyhublý, bývá neklidný a lekavý. V noci se často potí a nesnese na nohou peřinu. Není příliš výkonný, jako by neměl „olej" v motoru, často je pedant a miluje pořádek. Po stránce zdravotní má sklon k zánětům dýchacích cest, chronickému kašli, potíže se suchou kůží a po stránce psychické k melancholii a depresím.

Doporučujeme: neutrální, osvěžující potraviny, krátce povařenou zeleninu a ovoce, ryby, med, malé množství mléčných výrobků, obiloviny, hlavně výživná strava, nejlépe dušená a šťavnatá.

Nedoporučujeme: „vysušující" potraviny, káva, čaj, ostré, přesolené, grilované a pečené jídlo


Vlhký typ

Pro tuto konstituci je typické hromadění jak vody, tak kil, tedy nadváha, otoky. Častá je únava po jídle, neustále přemítá a domýšlí" co by, kdyby". Bývá pomalejší, často unavený, obvyklé jsou občasné průjmy a nadýmání. Po stránce zdravotní má časté potíže se zažíváním, později s klouby a páteří.

Doporučujeme: jídla neutrální, lehce teplá, dýně, kukuřice, kořenová zelenina, hovězí, kuřecí maso, čerstvý zázvor. Vhodné je dlouhé vaření či pečení.

Nedoporučujeme: studené potraviny, mléčné výrobky, příliš cukru, vejce, pivo a bílé víno


Studený typ

Většinou se drží stranou, je zimomřivý, pohybuje se pomalu, je bledý. Bolívají jej klouby, u žen bývá bolestivá menstruace. Po stránce zdravotní časté zhoršené prokrvení tkání, průjem, noční pocení a bázlivost.

Doporučujeme: jídla prohřívací, lehce pikantní, např. mrkev, pohanka, ořechy, oves, jehněčí, kuřecí, zvěřina, zelí. Vhodné je pečení.

Nedoporučujeme: studené potraviny, zmražené, zmrzlina, množství tekutin, tropické ovoce, kysané mléčné výrobky.

Z pohledu tradiční čínské medicíny se hodnotí ještě nedostatečnost a nadměrnost v konstituci člověka.


<< zpět

Nákupní košík
Akční slevy

 

 AKCE MĚSÍCE ČERVNA!

NOVINKA: TERAPEUTICKÉ KAŠE

MYCOSYNERGY

 

Součástí členství v klubu Energy je bezplatná KONZULTACE Vašich zdravotních obtíží a PORADENSTVÍ prostřednictvím e-mailu nebo telefonu 608158419.

více

Jsem jin nebo jang konstituce?

Jsem jin nebo jang konstituce?

Otestujte se - jaký jste konstituční typ!

více
Rada pro toto období

Rada pro letní období

Rada pro letní období

Léto budiž pochváleno, jak praví klasik. Letní období, zaručeně nejoblíbenější díky dnům volna, prázdninám, cestovatelským zážitkům, lenošení a užívání si pohody, nám přináší teplé a horké počasí. Někdy je toho horka až příliš a náš organismus se musí před horkem chránit. Jak?

více
Ochrana osobních údajů + cookies souhlas (Cookie nastavení) Facebook Copyright © 2002 - 2012 McRAI s.r.o.
Real application for internet